Stereotipna ponašanja kod djece

STEREOTIPNA PONAVLJAJUĆA PONAŠANJA

Djeca sa senzornim poteškoćama često znaju pokazivati ponašanja koja se kategoriziraju kao stereotipna ponašanja, odnosno ponavljajuća ponašanja čija je svrha samoregulacija ili samostimulacija djeteta. 

Stereotipna ponašanja odnose se na ponavljajuće, ritualne i često nefleksibilne obrasce ponašanja koji nisu tipični za opću populaciju. Ta ponašanja mogu biti verbalna ili neverbalna i mogu biti važan aspekt svakodnevnog života pojedinca.

To su ponašanja u kojem dijete učestalo vrti pojedine predmete, lupka određenim ritmom, pjevuši pjesme, proizvodi zvukove, ima motorni nemir ruku ili nogu, često se ljulja u sjedalici ili ponavlja različite naučene fraze.

Mnogo je različitih uzroka pojavljivanja takvog ponašanja koji nisu nužno vezni uz pojedine dijagnoze iako se oavj oblik ponašanja često povezuje upravo s dijagnozom autizma. Važno je razumjeti da ovi oblici ponašanja nisu opasni već služe isključivo kao oblik samoregulacije i samo stimulacije. 

Razumijevanje i prihvaćanje stereotipnog ponašanja ključno je za izgradnju povjerenja i smanjenje stresa za osobe.

Evo nekoliko savjeta za roditelje, skrbnike i stručnjake:

Prihvaćanje: Prepoznajte da su ova ponašanja sastavni dio iskustva pojedinca i prihvatite ih kao prirodni aspekt .

Validacija: Validirajte osjećaje i iskustva pojedinca, čak i ako nisu tipični ili društveno prihvatljivi.

Okruženje: Prilagodite potrebe pojedinca pružanjem sigurnog i poticajnog okruženja koje im omogućuje da se uključe u željena ponašanja.

Što učiniti kada dijte pokazuje setrotipna ponašanja?

Djeca najčešće pokazuju setrotipna ponašanja i ponavljajuće obrasce/rituale kako bi osigurala sebi osjećaj sigurnosti i utjehe te kako bi stimulirali mozak. Obzirom da su reakcije na prekidanje takvih oblika ponašanja često burne i kod djece izazivaju nelagodu evo nekoliko savjeta kako od setreotipnih ponašanja napraviti svrhovito ponašanje:

Ispitivanje predmeta: Pokazati djetetu različite mogućnosti predmeta/igračke, ispitivanje zukova koje može proizvesti, kako se ponaša kada ga stavimo u vodu ili neke druge materijale, koje su sve mogućnosti samog predmeta/igračke.

Proširivanje igre: Predmet stereotipije i samu aktivnost oblikujemo u novom kontekstu, postavljamo nove situacije i položaje te na taj način pomažemo djeteu otkriti nove mogućnosti.

Oblikovanje okruženja: Koliko smo u mogućnosti oblikovati okružnje u kojem dijete boravi te omogućiti sigurnost i dovoljno senzornih podražaja kako bi dijete pokazivalo manju potrebu za stereotipnim ponašanjima i sami time omogućilo lakše oblikovanje ponašanja. 

Predmet stereotipije kao motivacija: Koristiti predmet/igračku stereotipije kao motivaciju za sudjelovanje u radu i kao nagradu za obavljeni zadatak. Djeca su visoko motivirana za interakciju s predmetom/igračkom stereotipije.

Važno je promatrati reakcije djeteta na promijene aktivnosti te same promijne uvoditi postepeno kako bi se djetetu osigurala sigurnost i izbjegla pojava frustracije. Uvijek je dobro surađivati s terapeutom ili stručnjakom za senzornu integraciju kako bi se osiguralo da su aktivnosti prilagođene potrebama djeteta.

Ako djete pokazuje odeđene setroetipije (ponavljajuća ponašanja) tijekom aktivnosti važno ih je prekidati i ne dopuštati da ponašanje odlazi u ekstrem te da zaokupira djete u potpunoti. Također ako djete pokazuje interese za pojedine aktivnosti i predmete (određene igračke) poželjno je upravo te igračke/aktivnosti ukomponirati u odeđerne senzorne igre npr. omiljenu igračku zakopati u pijesak, tako će motivacija djeteta ostati visoka, a aktivnost će postati bogata senzornim podražajima.

U “Senzo svijetu” pružamo stručnu podršku i terapije prilagođene individualnim potrebama svakog djeteta. Naš cilj je pomoći djeci da bolje razumiju i prilagode se svijetu oko sebe, unapređujući njihovu sposobnost učenja, igre i svakodnevnog funkcioniranja.

 

Za više informacija o našim programima i kako vam možemo pomoći, slobodno nas kontaktirajte.

„Kako se nositi s poteškoćama senzorne integracije u ljetnim mjesecima, pročitajte u sljedećoj objavi…“

Pratite nas na društvenim mrežama

Naš kontakt

Adresa: Tršćanska 24, Split 21000

+385 98 959 5593

senzo.svijet@gmail.com

h

SENZO-SVIJET, vl. Ana Srzić

Pišite nam

10 + 2 =

This Area is Widget-Ready

You can place here any widget you want!

You can also display any layout saved in Divi Library.

Let’s try with contact form: