RANI SIMPTOMI DISFUNKCIJA SENZORNE INTEGRACIJE
Pojam „disfunkcija senzorne integracije“ odnosi se na poteškoće u obradi senzornih informacija koje naše tijelo prima kroz osjetila (senzore). Djeca i odrasli s ovim poteškoćama mogu pokazivati različite simptome koji utječu na njihov svakodnevni život, učenje i ponašanje. Prepoznavanje ranih simptoma ključno je za pravovremeno traženje pomoći i podrške.
Disfunkcije senzorne integracije mogu uzrokovati simptome na različitim područjima, neki od prvih simptoma disfunkcije senzorne integracije su:
Preosjetljivost na senzorne podražaje: Dijete ili odrasla osoba može se činiti preosjetljivim na zvukove, svjetlost, dodir, okuse ili mirise. Na primjer, obični zvuci poput zvona telefona ili zvuka usisavača mogu izazvati izrazito negativnu reakciju, ili primjerice tekstura određenog predmeta ili tvari (pijesak, pjena, vuna, sintetika)
Potreba za senzornim podražajima: Neki pojedinci mogu imati neutaživu potrebu za kretanjem, dodirivanjem predmeta ili ljudi, ili mogu tražiti intenzivne okuse i teksture hrane, žele imati što više podražaja po što većoj površini tijela, intenzivno se upuštaju u aktivnosti u koje im pružaju podražaje.
Problemi s grubom i finom motorikom: Teškoće s koordinacijom pokreta, poput problema s penjanjem, skakanjem, pisanjem ili crtanjem, prelaženjem preko prepreka, čvrsti hvat pri manipulaciji predmeta, mogu biti rani znakovi senzorne disfunkcije.
Izazovi s ravnotežom i prostornom orijentacijom: Djeca s disfunkcijom senzorne integracije mogu imati problema s održavanjem ravnoteže, boje se kretanja koja nisu na čvrstom tlu ili imaju poteškoće u procjeni udaljenosti. Izbjegavaju različite vrtnje i rotacije, nagle promijene ravnoteže, imaju poteškoće s hodanjem, a kasnije mogu razviti i probleme s čitanjem (orijentacija na slova pri čitanju).
Poteškoće u socijalnim interakcijama: Preosjetljivost ili nedostatak osjetljivosti na socijalne podražaje može rezultirati izbjegavanjem očnog kontakta, teškoćama u uspostavljanju prijateljstava ili neprimjerenim reakcijama u socijalnim situacijama.
Promjene u prehrambenim navikama: Izrazita selektivnost u hrani, odbijanje hrane zbog teksture ili okusa, ili pretjerana potreba za određenim vrstama hrane mogu biti znakovi senzorne disfunkcije.
Simptomi senzornih disfunkcija u dojenačkoj dobi
Također simptomi disfunkcija senzorne integracije, osim kod djece i odraslih, vidljivi su već i u dojenačkoj dobi. Neki od simptoma u dojenačkoj dobi su na primjer poteškoće s uspostavljanjem ritma spavanja i budnosti, često neobjašnjivo i neprekidno plakanje, odbijanje sisanja i stavljanje predmeta u usta, poteškoće s motorikom (okretanjem, puzanjem, podizanjem glave), poteškoće u prelasku na krutu hranu i slično. Kod dojenčadi koja pokazuju navedena ponašanja preporuka je ispitati senzornu integraciju i razvijenost receptora u osjetilima kako bi se utvrdilo postoji li disfunkcija u senzornoj integraciji.
Važno je napomenuti da ovi simptomi nisu uvijek izravni pokazatelji disfunkcije senzorne integracije, ali ako primijetite nekoliko od navedenih znakova, savjetujemo konzultaciju s stručnjakom.
U “Senzo svijetu” pružamo stručnu podršku i terapije prilagođene individualnim potrebama svakog djeteta. Naš cilj je pomoći djeci da bolje razumiju i prilagode se svijetu oko sebe, unapređujući njihovu sposobnost učenja, igre i svakodnevnog funkcioniranja.
Za više informacija o našim programima i kako vam možemo pomoći, slobodno nas kontaktirajte.
„Kako poticati senzornu integraciju kod djece kroz svakodnevne aktivnosti, primjeri aktivnosti i potrebnog materijala, pročitajte u sljedećoj objavi…“